طراحی مینیمال: خلاصه ی تاریخچه و نکات کاربردی

توضیحاتی در ارتباط با طراحی مینیمال، یکی از جنبش های قابل توجه، در طراحی قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم


مهدخت یافتیان 28 دیدگاه اصول طراحی وب سایت , ایده و خلاقیت Saturday, 10th November , 2012 86341 بازدید

طراحی مینیمال، یکی از جنبش های قابل توجه، در طراحی قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم است.

طراحی مینیمال، خیلی لوکس، پر زرق و برق و متداول نیست اما در بسیاری از رشته ها و زمینه های مختلف نفوذ کرده است، مخصوصا در زمینه های هنری. هر چیزی که به رابط کاربری (User Interface) ارتباط داشته باشد از طراحی سخت افزار، ماشین، فیلم ها، بازی ها، طراحی وب سایت گرفته تا طراحی بصری (Visual) و موارد دیگر، تحت تاثیر مینیمالیسم قرار گرفته اند.

خیلی ها ممکن است معنی مینیمالیسم را نداند، اما در روز با آنها سر و کار داشته باشند. مثل استفاده از یک تلفن مدرن، بررسی یک وب سایت ساده و مرتب، استفاده از یک نرم افزار یا (application) جدید، یا هنگام ورق زدن یک بروشور یا یک مجله یا هنگام انتظار در یک اتاق نشمین ساده که با یک مبل راحتی براق تزئین شده است.

دلیل اصلی اینکه چرا مینیمالیسم در رشته ها و زمینه های مختلف نفوذ کرده هنوز معلوم نیست اما خیلی ها آن را نفوذ هنر پاپیولار ( هنر توده ) یا(pop art) می نامند.زیرا مینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک شیوه بصری . و تا زمانی که یک اصل باشد همه زمینه ها حتی طراحان معماری نمای ساختمان و طراحان صنعتی هم می توانند از آن استفاده و آن را توسعه دهند. کاری که در حال حاضر طراحان وب و طراحان بصری ( visual ) در حال انجام آنند.

تاریخچه مینیمالیسم - webtarget.ir

بنابر این تاثیر مینیمالیسم در همه رشته ها و زمینه ها، زیاد و پر اهمیت است. همانطور که گفته شد مینیمالیسم پرزرق و برق نیست اما با نفوذ و گسترده است. با توجه به این موضوع این سوال برای همه پیش می آید که، به چه طرحی، طرح مینیمال می گویند؟

در این مطلب سعی شده است تا ریشه و شکل های کلیدی طرح مینیمال به همراه خلاصه ای از تاریخچه، نکات کاربردی در طراحی و نمونه هایی از وب سایت های مینیمال معرفی و توضیح داده شود.

مینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک سبک بصری (visual).

طرح مینیمال چیست؟

مینیمالیسم، یک شیوه طراحی است که از قرن 20 ام میلادی شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. شرکت های برجسته ای مانند اپل و طراحان گرافیک و بصری visual زیادی از آن پیروی می کنند. یک طرح مینیمال در واقع طرحی است که در آن فقط عناصر اصلی حفظ و استفاده می شوند.

طراح معمار آقای لودویگ مایس ون در روهه Ludwig Mies Van Der Rohe در مورد مینیمالیسم می گوید:

( صحبت با شما: شعار ها و سخنان بزرگان در این مقاله به علت وسعت معنی و مفهوم و برداشت های مختلف خواننده به همراه اصل جمله بیان شده است . شما می توانید برداشت متفاوت از مفهوم این جملات داشته باشید)

“Less is more” به مفهوم: با استفاده کمتر از عناصر، می توان، تاثیر بیشتری ایجاد کرد.

یکی دیگر از طراحان مینیمال به نام باک مینیستر فولر Buckminster Fuller در مورد مینیمالیسم می گوید:

“Doing more with less” به مفهوم :انجام کارهای بیشتر با امکانات کمتر است.

در طراحی مینیمال وب سایت، بروشور، نمای خانه، سخت افزار یا هر چیز دیگری، اشکالی ندارد که بخشها و عناصر غیر لازم را حذف کنید ( عناصری که طرح بدون آنها 100% کاربردی باقی بماند) و فقط عناصر اصلی را حفظ کنید

ریشه ی طراحی مینیمال

مثل همه رویدادهای زندگی که از موضوعی الهام و نشات میگیرد، طراحی مینیمال نیز از فرآیندی، نشات و ریشه گرفته است. این فرآیند ها شامل موارد زیر هستند:

1- جنبش هنری The De Stijl

2- معمارانی مثل Ludwig Mies Van Der Rohe

3- طراحی سنتی ژاپنی

1- جنبش De Stijl

جنبش De Stijl - webtarget.ir

De Stijl یک جنبش هنری بود که در سال 1917 در هلند شروع شد و تا اوایل 1930 ادامه داشت. De Stijl عبارتی است به زبان هلندی، معنی انگلیسی آن the style و معنی فارسی آن سبک، شیوه یا روش می باشد .حامیان این جنبش نقاشان ، مجسمه سازان و طراحان بودند.

پیروان این جنبش De Stijl با کم کردن عناصر اضافی به سادگی و انتزاعی بودن طرح می افزایند، و از عناصر با خصوصیات اصلی آنها، استفاده می کنند. مثل استفاده از:

1- خطوط عمودی و افقی

2- اشکال چها ر وجهی

3- ارزش اولیه رنگ های سفید، سیاه و توسی

4- استفاده از رنگ های اولیه آبی ، قرمز و زرد

در طرح های آنها عناصر و لایه ها همدیگر را قطع نمی کنند. هر یک از عناصر به صورت مستقل کار می کند و کار عنصر دیگر را پوشش نمی دهد . با توجه به توضیحات داده شده متوجه می شوید که نیاز به وسعت دید زیادی برای درک چگونگی تاثیر ( De Stijl ) روی طرح های مینیمال ندارید.

2- لودویگ مایس ون در روهه (Ludwig Mies Van Der Rohe)

جنبش De Stijl - webtarget.ir

لودویگ مایس ون در روهه Ludwig Mies van der Rohe طراح معمار آلمانی، پیشگام طراحی مدرن و کسی است که پس از جنگ جهانی اول در طرح های مدرن خود طراحی مینیمال را پایه گذاری کرد. از بناهای برجسته ای که توسط او طراحی شده می توان ساختمان کرون هال شیکاگو Crown Hall و ساختمان سیگرام نیویورک New York’s Seagram رانام برد .

ون در (Van Der) سعی داشت سادگی و وضوح را در طرح هایش پیاده سازی کند طرح های او با ویژگی های همراه بود که به چند مورد آن اشاره می کنیم:

1- استفاده از وسایل مدرن مثل استیل و شیشه های رنگی

2- استفاده از ساختار مینیمال

3- استفاده زیاد، از فضاهای اضافی

3- طراحی سنتی ژاپنی

طراحی سنتی ژاپنی - webtarget.ir

از ابتدا تا به حال در طرح های سنتی ژاپنی، افزودن عناصر لازم و حذف عناصر اضافی، همیشه مورد توجه بوده است.هنگامیکه که به طرح های معماری داخلی یا بناهای ساختمانی آنها نگاه می کنید، متوجه می شوید که آنها از تزئینات کمتر ، رنگ ها، خطوط و اشکال ساده تری استفاد ه می کنند . ارتباط زیادی بین طرح های سنتی ژاپنی و فرهنگ ژاپنی وجود دارد. فرهنگی که در آن بی آلایشی و سادگی موج می زند . همه چیز به صورت ساده بیان شده است از طرز آماده کردن یک غذا گرفته تاتزئین آن ،مزه غذا و چیز های دیگر مثل مراسم سنتی چای و باغ های سنگی همه و همه بر محور سادگی و استفاده از امکانات ضروری و حذف موارد غیر ضروری، می چرخد. حتی لباسهای سنتی آنها، کیمونو، نیز از این موضوع مستثنی نیست. در طراحی این لباس هیچ گونه تزئینی وجود ندارد و اجزای آن کاملا ضروری، منطقی و کاربردی ایجاد شده است. در طراحی اجزای این لباس، آزادی، خنکی، راحتی، دوام،راحتی پوشیدن و بیرون آوردن لباس از تن، در نظر گرفته شده است.

طبیعتا طراحان مینیمال در مقایسه با طرح های گوتیگ Gothic و ویکتوریایی Victorian ، بیشترین تاثیر خود را از طراحی سنتی ژاپنی گرفته اند.

چکیده ای از تاریخچه طراحی مینیمال

مینیمالیسم از اوایل قرن بیستم و تقریبا در سال 1920 با معماری شروع شد . بعد از جنگ جهانی، مهندس و طراح معمار، لودویگ مایس ون در روهه ( Ludwig Mies van der Rohe) یکی از اولین افرادی بود که از قوانین مینیمالیسم در طراحی های خود استفاده کرد. علتی که طرح های معماری مینیمال به سرعت به معروفیت و محبوبیت رسید، استفاده طراحان از ابزار های مدرن مانند شیشه ، استیل و بتون در کارهایشان بود. در همین زمان بود که استاندارد سازی روش های ساخت و ساز شکل گرفت و در اجرای طراحی های موثر و ساخت ساختمان هایی با طرح مینیمال، کمک بسیاری کرد.

این شیوه تا اواسط قرن بیستم، توسط طراح و معمار باک مینیستر فولر buckminister fuller با طراحی گنبدی که به صورت یک شکل هندسی ساده است،ادامه یافت. این بنا همچنان به عنوان یک ساختمان مدرن در نظر گرفته می شود و همچنان پابرجاست.

سادگی، در نقاشی، طراحی داخلی، مد و موسیقی به صورت نقاشی های منیمال، موسیقی مینیمال، دانشکده آهنگسازی مینیمال و موارد دیگر نفوذ کرد و تا امروز نیز ادامه داشته است و درحال حاضر استفاده از طرح هایی با این سبک امری بسیار عادی است.

فرانک استلا Frank Stella نقاش برجسته در رابطه با نفوذ مینیمال در طرح ها می گوید:

“What you see is What you see ” آنچه می بینید همان چیزی است که می بینید.

هنر مینیمال به صورت ویژه ای در دهه 1960 در آمریکا رشد کرد. این هنر مشابه جنبش ( De Stijl ) ، روی نقاشان آن دوره برای بیان هنر انتزاعی، تاثیر گذاشت و آنها در طرح هایشان فقط از اشکال هندسی ابتدائی و بدون تزئینات و عناصر اضافه استفاده می کردند.

طبیعتا تمرکز بر روی سادگی به محصولات مصرفی نیز نفوذ کرد. دایتر رمز Dieter Rams از طراحی مینیمال در محصولات Braun استفاده کرده است . IKEA شرکت سوئدی ارائه کننده ی مبلمان و اسباب منزل، نمونه دیگری از تاثیر مینیمالیسم بر محصولات مصرفی است . محصولات این شرکت بسیار ساده و برای همه افراد با سلایق مختلف طراحی شده است که به سادگی هم ساخته می شوند.

طراحی مینیمال در حوزه دیجیتال نیز نفوذ کرده است. اصول طراحی مینیمال به صورت بصری (Visual) و در طراحی وب نیزاستفاده می شود

طراحان منیمالیست تاثیر گذار

افراد بسیاری وجود دارند که طراحی مینیمال انجام میدهند. اما در مینیمالیسم هم مانند هر حرکت یا جنبش دیگر، افرادی وجود دارند که به عنوان مهره های کلیدی در نظر گرفته می شوند که از بقیه با نفوذ تر و تاثیر گذار تر هستند . در طراحی مینمال هم دو طراح با نام های باکمینیستر فولرBuckminster Fuller و دایتر رمز Dieter Rams به عنوان دو مهره کلیدی و تاثیر گذار شناخته شده اند.

Buckminster Fuller

Buckminister Fuller - webtarget.ir

فولر (Fuller) یک طراح آمریکایی است که به علت طراحی نمای گنبدی شکل هندسی خود مشهور است. او در سال 1895 به دنیا آمد. میل به پیشرفت و آبنده گرایی او را در طراحی این نمای گنبدی شکل مینیمال، در اواسط قرن بیستم، کمک بسیاری کرد. این بنا تا امروز پابرجاست و جزو نماهای مدرن در نظر گرفته می شود.

Dieter Rams

Diter Rams - webtarget.ir

برای طراحان نام دایتر رمز (Dieter Rams) نام آشنایی است . رمز (Rams) یکی از طراحان صنعتی آلمانی است که در سال 1932 متولد شده و طراح ارشد شرکت Braun بود.شرکتی که در آن طراحی های جدیدی مانند ضبط صوت ها، رادیو ها، ماشین حساب ها و لوازم مصرفی دیگر طراحی و ساخته می شود. رمز (Rams) در رابطه با مینیمالیسم در طراحی، می گوید:

” کمتر، اما بهتر. Less, but better “

10 قانونی که دایتر رمز در مورد ویژگی های یک طرح برجسته می گوید. ” یک طرح خوب باید”:

1-ابتکاری باشد: از تکنولورژی ها برای ایجاد ابتکار در کارهایتان استفاده کنید.

2- قابل استفاده باشد: در طراحی ها برای قابل استفاده و کاربردی بودن پا فشاری کنید.

3-قابل درک و فهم باشد: خود محصول گویای نوع کاربری اش باشد.

4- زیبا باشد: زیبایی به همه احساس خوبی می دهد.

5- ساده باشد: اجازه دهید که مصرف کننده با نظر خودش از طرح استفاده کند.

6- صادق باشد: طرح نمی تواند تضمین کند که حسی را که محصول نمی تواند انتقال دهد را، منتقل می کند.

7- طولانی و بلند مدت باشد: بدون زمان باشد یعنی در هر زمانی که هستیم طرح قابل استفاده باشد.

8- دقیق باشد : همه جزئیات به دقت در نظر گرفته شده باشد.

9- دوستدار محیط زیست باشد: به دو صورت فیزیکی و بصری، دراستفاده از منابع و محیط صرفه جویی کند.

10- تا جای ممکن کوچک و ضروری باشد.

روش های کاربردی صحیح برای طراحی مینیمال

مینیمالیسم در طراحی وب سایت، دارای مفهومی است که نمایانگر حفظ ساختار عناصر مهم و اصلی، می باشد .ظاهر وب سایت های مینیمال معمولا ، خیلی تمیز، ساده و مرتب است و باعث انتقال حس مطلوب به کاربران و بازدید کنندگان می شود.امروزه تاثیر استفاده از طرح های مینیمال از طراحی های مدرن بیشتر است.

یک وب سایت نامرتب، حس ناراحتی، دسترسی دشوار و در بعضی موارد خشم را به بازدید کنندگان منتقل می کند و گاهی اوقات ارائه اطلاعات زیاد باعث فرار کاربران از سایت می شود. با ایجاد تعادل مناسب و با ارائه یک طرح ویژه و منحصر به فرد می توان، وب سایت هایی طراحی کرد که هم ساختار ساده تری برای طراحان وب داشته باشد و هم دسترسی ساده تری برای کاربران سایت.

اطلاع از تاریخچه و روش های کلیدی در طراحی های مینیمال بسیار عالی است اما دانش بدون عمل، کاربردی نیست. در زیر به نکاتی در مورد روش های صحیح و کاربردی طراحی مینیمال، در طراحی وب سایت می پردازیم:

قوانین مینیمالیسم در طراحی وب

استفاده کمتر یعنی تاثیر بیشتر : از عناصر ی استفاده کنید که برای طراحی وب سایت الزامی هستند. تاثیر نهائی تمام عناصر خیلی بیشتر از تاثیر هر یک از اجزا به تنهایی است.

حذف عناصر اضافی: عناصر زاید و بدون استفاده را از وب سایت حذف کنید. عناصری راحفظ کنید که برای محتوا و عملکرد وب سایت مناسب هستند.

حذف عناصر تا زمان مختل شدن کار: عناصر اضافی وب سایت را تا زمانی که استفاده از وب سایت مختل شود می توانید حذف کنید.

همه جزئیات در نظر گرفته شود: عناصری که برای استفاده باقی می گذارید باید حیاتی باشند. خود را به جای بازدید کننده ها بگذارید به حسی فکر کنید که او در هنگام بازدید از سایت خواهد داشت( حس تنفر، مدرن بودن، تمیز بودن سایت، مصنوعی بودن و غیره) سپس جزئیات را به وب سایت اضافه نمائید.

استفاده از رنگ های مینیمال: از رنگ هایی که به خوبی با یکدیگر در تعامل هستند، استفاده کنید. برای استفاده از رنگ ها به احساسی که بازدید کننده از دیدن آن رنگ خواهد داشت توجه کنید.

استفاده از فضا های سفید حیاتی:همه فضای وب سایت را با محتوا و تصاویر پر نکنید . به جای آن از فضا های سفید برای هدایت بازدید کننده به دیدن محتواهای خاص، استفاده کنید.

ظاهر و باطن طراحی مینیمال

جنبه های کلیدی مینیمالیسم در طراحی وب سایت که در زیر شرح داده شده است، اصول استفاده شده ی طراحان وب سایت مینمیال است که این سبک را به خوبی درک کرده اند و از آن استفاده نموده اند:

تایپوگرافی :استفاده از فونت های تمیز، ساده و با خوانایی زیاد.

چینش قوی گرید ها (Grids) :چشمان کاربران و بازدید کنندگان با خوانایی و نظم خوش آیند محتوا، در وب سایت ها، آشنا است . بهتر است محتوا در محل هایی از سایت قرار داده شود که برای بازدید کنندگان آشنا است و برای آنها قابل پیش بینی است.

کنتراست یا تضاد ها:افزودن کنتراست ها می تواند خوانایی محتوا و سازگاری طرح مینمیال با چشمان یا دید بازدید کنندگان را به شدت افزایش دهد

فضای سفید (white spaces) :با استفاده مناسب از فضای سفید و با ایجاد حس راحتی و عدم فشردگی مطالب و محتوا، می توانید نگاه بازدید کنندگان را به سمت محتوایی ببرید که می خواهید نظر او جلب شود

نمونه های عملی از طراحی های وب سایت مینیمال

حالا شما با تاریخچه ی طرح های مینمال آشنا شدید . وقت آن است که در صورت علاقه به این موضوع طرح های خود را بر اساس استاندارهای رعایت شده توسط دیگر طراحان مینیمال وب، ارتقاء دهید. برای کسب ایده های لازم در مورد این نوع طراحی، می توانید لینک های زیر را که نمونه های عالی جمع آوری شده از وب سایت های مینیمال است نگاه کنید .

در صورتی که یک طراح مینیمال هستید، یا از این سبک طراحی لذت می برید و تجربه های خوبی دارید، میتوانید با گذاشتن نظر خودتان ما را هم در این تجربه سهیم کنید.نویسنده / مترجم : مهدخت یافتیان

4 سال است به عنوان مدیر پروژه در زمینه طراحی وب سایت فعالیت دارم و مطالب و ترجمه های بسیاری در این رابطه تهیه کردم.


28 دیدگاه برای این نوشته ثبت شده است


 1. آرمین جلیلی
  10 November 2012

  جالبه، من در موسیقی هم به واژه مینیمالیست برخوردم. مقاله خیلی خوبی بود و بیانگر سطحی نبودن این سبک هست.
 2. SAM3R
  11 November 2012

  ممنون از مقاله خوبتون
 3. علی حیدرزاده
  11 November 2012

  مقاله خیلی عالی.
  با توجه به چیزهایی که از این مقاله متوجه شدم شبکه pinterest.com یه نمونه عالی توی این نوع طراحی هست.
 4. محسن
  11 November 2012

  مطلب مفیدی بود.

  ممنون.
 5. mahdiyar
  11 November 2012

  “امروزه تاثیر استفاده از طرح های مینیمال از طراحی های مدرن بیشتر است.” من در حدی نسیتم که راجع به این موضوع نظر بدم، ولی تا جایی که از همین مقاله یاد گرفتم، مینیمالیسم خودش بخشی از جنبش هنر مدرنه (می شه گفت بخش اصلی). و در واقع مینیمالیسم چیزی نیست در مقابل مدرنیسم. یه نظرم این جمله بهتر بود به این شکل نوشته می شد. “امروزه تاثیر استفاده از طرح های مینیمال از طراحی های فرم گرا بیشتر است.”
  • مهدخت یافتیان
   11 November 2012

   جمله ای که نوشته شده به معنی تقابل مدرنیسم با مینیمالیسم نیست چون مدرنیسم بعضی اوقات از اصول مینیمالیسم تبعیت نمی کنه و جزئیات غیر ضروری را بر خلاف مینیمالیسم در طرح هاش لحاظ می کنه .پس معنی این جمله عدم تاثیر گذاری مدرنیسم نیست بله تاثیر گذاری عمیق تر مینیمالیسم نسبت به مدرنیسم است .
   و من تشکر ویژه ای هم به شما بدهکارم بابت اینکه اینقدر با دقت این مقاله را مطالعه کردید به من خیلی امیدواری داد که کارم را ادامه بدم و مقالات بهتر و تاثیر گذار تری را ارائه کنم.
 6. mahdiyar
  11 November 2012

  به نظرم جای دو تا جمله تو این مقاله خالی بود.
  1- form follow function (فرم تابع عملکرد است) این جمله رو یه معمار به اسم Louis Sullivan گفته.
  2- Ornament and Crime، مقاله ایه که Adolf Loos (معمار) نوشته که به فارسی “تزئینات جنایت است” ترجمه شده.

  امیدوارم با ابراد گرفتن نا به جا، ناراحتتون نکرده باشم. پست واقعا کامل و کم اشتباهی بود از خوندش لذت بردم. من 5-6 خط تو نظرای قبلیم تایپ کردم الان که نگاه میکنم می بینم 1-2 تا اشتباه تایپی دارم. اگه این پست رو من تایپ می کردم چی میشد.
 7. امیر حافظی
  11 November 2012

  سلام وقت بخیر
  راستش من قرار بود مطلبی رو در مورد همین سبک مینیمال در وب سایتم منشتر کنم ولی هنوز فرصت نکرده بودم که چنین کاری رو انجام بدم. که امروز مطلب شما رو دیدم.
  اخیرا هم شرکت مایکروسافت تمامی واسط گرافیکی خود رو به سبک مینیمال در آورده که در لوگوی جدیدش کاملا مشهود است.
  به نظر من سادگی باورپذیر تر است.
  من هم یک گرافیست هستم و در بیشتر کارهام سعی میکنم از همین سبک پیروی کنم.

  سرکار خانم بافتیان در صورتی که اجازه بدین میخواستم بخش هایی از مقاله ی شما رو بعلاوه مطالبی که خودم در زمینه طراحی گرافیک در نظر دارم در وب سایت کرل دیزاین منتشر کنم.

  با تشکر
  • مهدخت یافتیان
   11 November 2012

   سلام آقای حافظی؛ همانطور که می دونید انتشار مطلب با ذکر منبع از وب تارگت مشکلی نداره .
 8. امیر لطیفی
  7 January 2013

  خواندنی و دانستنی بود. حیف که رسم‌الخط نامناسب متن، خواندن را مشکل می‌کند.
  • امیر سروری
   7 January 2013

   ممنون امیر عزیز ، در مورد راحتی در خواندن متن به شما حق میدم ، متن چند تکه است و خواندنش کمی سخت شده ، سعی خواهیم کرد در نسخه بعدی وبتارگت این مورد رو برطرف کنیم ;-)
 9. فرزانه
  15 April 2013

  mec.matalebe khili khobi bod
  reshtam memarie daram dar morede sabke minimal maghale minevisam agehtid dar morde in mozo mamnon misham komakam konid matlabi das
  • مهدخت یافتیان
   16 April 2013

   فرزانه جان من خودم هم برای بالا بردن اطلاعاتم در این زمینه توی اینترنت جستجو کردم مقاله های بسیار خوبی در این رابطه وجود داره. فکر می کنم اگر جستجو کنی راحت تر می تونی منابع خوب و کاربردی پیدا کنی
 10. محمد صادق
  17 June 2013

  درود بر شما

  عالی بود ممنون
  • مهدخت یافتیان
   18 June 2013

   خوشحالم که خوشتون آمد 11. بسیار عالی ، آموزنده
  من عاشق طراحی های مینیمالم
  نمونه ی معروفشم همین اپل که ذکر کردید !
  ساااده ، شیک و جذاب
  در وب هم همینطوره ……

  تشکر از مقاله ی خوبتون
 12. yegane
  17 November 2013

  ممنون
  بسیار عالی و آموزنده بود
  پایدار باشید
 13. مسعود
  30 April 2014

  عاشق طراحی مینیمال هستم!
 14. ali
  4 May 2014


 15. بهنام
  5 September 2014

  سلام
  بسیار بسیار از خوندن مقاله لذت بردم و خیلی چیزها رو یاد گرفتم.

  با اینکه مطلب طولانی نبود اما ساده و مفید بود.

  سپاس فراوان از شما.
 16. ali
  9 March 2015

  با عرض سلام واقعا شما مطالب به درد بخوری میگذارید از این مطالب برای فوق حرفه ای شدن میشه استفاده کرد خیلی ممنون بازم مطلب جدید بگذارید
 17. مصطفی
  9 July 2015

  ممنون از مقاله ی بسیار مفیدتون.خیلی کامل و دقیق بود. 18. Pingback: دانلود برنامه Minimal Paint طراحی در اندروید


 19. ایزو
  4 May 2016

  ممنونم خوب بود
 20. Mehrad
  8 September 2017

  حداقل تا انجا که من می‌دانم و در میانشان زندگی کرده‌ام لباس ‌های کیمونو ژاپنی‌ها از ویژگی‌های یک طرح مینیمال برخوردار نیست و هیچکدام از خصوصیات ذکر شده مانند راحتی و … را ندارد. نمی دانم این مطلب را بر چه اساسی نوشته‌اید.
 21. بهار
  8 October 2018

  درود. عالی بود ممنون. من دنبال تاریخچه ی دقیق تشکیل مینیمالیسم هستم.( با جزییات کامل ). منبع خاصی مد نظرتون هست که راهنماییم کنید؟
 22. مهدی
  9 August 2020

  مدت طولانی‌ای نیست که من در حال جمع‌آوری اطلاعات مینیمالیسم هستم، بسیار متن لذت بخشی بود :)
  ممنون که از نوشته‌‌های بزرگان استفاده کردین من یکیشو پرینت کردم چسبوندم به دیوارم
  لطفا اگر نکات جدیدی در این حوزه نوشتید به من هم اطلاع بدین به خصوص در زمینه مارکتینگ
 23. فرخ
  31 January 2021

  مطلب بسیار مفیدی بود. موفق باشیندیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کامنت های شما بعد از تأیید توسط نویسنده وبلاگ، منتشر خواهند شد.

لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به پست بالا باشد. اگر حرف دیگری دارید و یا قصد تماس با من را دارید، از فرم تماس استفاده کنید.

شما میتوانید با مراجعه به سایت گراواتار یک آواتار اختصاصی برای خود تعریف کنید، تا در کنار نام شما نمایش داده شود

برای قرار دادن کدهای نمونه می توانید از تگ های [php] ، [html] ، [css] و [js] استفاده کنید.
به عنوان مثال کدهای php را می توان به صورت زیر قرار داد:
[php] var $whoLoveIranians = "WebTarget!"; [/php]کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت وب تارگت محفوظ است ©2024 وب‌تارگت

استفاده از مطالب وب سایت در سایر وب سایت‌ها و نشریات چاپی با ذکر منبع آزاد است.